.

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  

Щоб підтримати дітей під час військових дій та надати їм швидку психологічну допомогу, МОН та психолог Світлана Ройз підготували серію відео. Вони доступні за посиланнями ⬇️

Сайт МОН: https://mon.gov.ua/ua/psihologichna-turbota-vid-svitlani-rojz

YouTube МОН: https://youtube.com/playlist?list=PLFVSJgZgf7h8rXg9TTyevxZkdfxAQXodS

Підготували добірку сервісів, де можна отримати безкоштовну психологічну допомогу онлайн: 
🔸 Психологічна допомога від Teenergizer  https://bit.ly/367V4oG 
🔸 Психологічна підтримка «ОбійМи» https://bit.ly/3hYlEmK
🔸 Психологічні консультації від Ла Страда  https://bit.ly/3Cx1QQG
#unicef_допомога

  

Техніки саморегуляції, які допоможуть відновити емоційний ресурс"❗

⚠️ДИХАЙ. Варіант 1. ⏬Глибоко вдихніть носом, затримайте подих і подумки порахуйте до восьми. Потім поволі видихайте ротом, рахуйте до 16 або більше. Прислухайтеся до звуків свого дихання. Спостерігайте, як знижується напруга з кожним вдихом. Повторіть 7—8 разів.

Варіант 2. ⏬Вдихніть, повільно видихніть. Потім повільно глибоко вдихніть і затримайте дихання на чотири секунди, видихніть. Повторіть шість разів — і ви переконаєтеся, що стали спокійнішими.

⚠️ЛИМОН. Опустіть руки вниз і уявіть, що в правій руці тримаєте лимон, із якого потрібно вичавити сік. Повільно, якомога сильніше стискайте праву руку в кулак. Відчуйте, наскільки вона напружена. Тепер уявіть, що викидаєте лимон — розслабте руку.

⚠️ПТАХ РОЗПРАВЛЯЄ КРИЛА. Уявіть, що ви — птах, крила якого складені й міцно притиснуті до тіла. З’єднайте лопатки, напружте спину так сильно, як тільки можете. Ви відчуваєте напругу. А тепер повільно, не поспішаючи, звільняйте свої м’язи. Ваші крила розправляються, стають сильними і легкими, невагомими. Ви відчуваєте розслаблення. Повторіть вправу 5—7 разів.

⚠️МІСЦЕ СПОКОЮ. Сядьте зручно, заплющте очі. Спокійно вдихніть і видихніть. Уявіть, що пливете морем у човні. Ви далеко від дому. Всі проблеми й турботи залишилися там, а тут ви почуваєтеся вільно, немає ніякого тягаря відповідальності. Ваш човен спокійно несуть хвилі. Ви насолоджуєтесь спокоєм — то підіймаєтеся, то опускаєтеся разом із хвилею. Ви відчуваєте приємне тепло сонячних хвиль. Ви спокійні й розслаблені. Ви відчуваєте своє дихання: вдих, видих... Теплий, м’який спокій розливається всім тілом. Ви стаєте вільнішими... Погляд зупиняється на маленькому острові. Вас вабить вигляд острова, хочеться знайти там спокій, захист, втіху. Човен наближається до нього. Й ось ви сходите на берег. Ноги відчувають тепло піску — м’якого і приємного. Ви лягаєте, розслаблюєтеся. На губах легкий присмак морської солі. Ви дивитеся на хмаринки й відчуваєте тепло сонячних променів. Тут — ваша гавань. Насолоджуйтеся своїми відчуттями. Пам’ятайте, що сюди ви зможете повернутися будь-коли. Це місце дасть вам відчуття упевненості, сили, безпеки. Тепер попрощайтеся із цим місцем, настав час повертатися у реальність. Повільно розплющуйте очі.

ЯК НАВЧИТИСЯ ВІДНОВЛЮВАТИ СИЛИ⁉️

Способи, якими ми допомагаємо собі відновити сили або заспокоїтися, умовно поділяють на дві групи:

· природні, які ми знаємо й використовуємо інтуїтивно;

· техніки саморегуляції, яким можна навчитися, щоб зняти психоемоційну напругу.

Саморегуляція передбачає, що людина впливатиме на себе словами, óбразами, вправами для тіла або дихальними техніками. Вони допоможуть розслабитися і заспокоїтися за будь-яких обставин. Тренуйтеся і з часом сконцентруватися і відпустити тривоги буде значно легше. 

 

⚠️КОЛИ ВТОМИВСЯ БУТИ СИЛЬНИМ⚠️ Останні дні з усіх боків можна почути, що нам треба триматися, бути сильними та не опускати руки. Це чиста правда, але дотримуватися цих рекомендацій іноді стає важко. Але є але... Уявіть, якби всі навколо почали панікувати, всі та відразу. Важко уявити, тому що хтось завжди має бути сильним, спокійним, тверезим. Можливо, цей хтось - ви.

Як попіклуватися про себе під час війни❓

✅Знайди когось, хто сильніший - ця людина має стати твоєю тимчасовою точкою опори, також можна зателефонувати на гарячу лінію психологічної підтримки;

✅Якщо поруч з тобою хтось є, дозвольте собі "легальну слабкість" - поговоріть по черзі про свої почуття, емоції, страхи, переживання;

✅Не свари себе, а запитай, що тобі потрібно, щоб відновити сили;

✅Відпочивай - сон, їжа, паузи від новин, гарячий душ;

✅Розділяй себе та свої думки - не "мені погано", а "я думаю, що мені погано" (це змінює спосіб мислення і не дає впасти у відчай).

👫Спочатку така практика може виявитися складною та незрозумілою, але з часом почуття будуть виходити назовні. Найспокійніша людина - найсильніша. Але не по своїй волі. Так склалось. Вивільняти свої почуття дуже складно, але хоча б пам'ятайте - вони там є. Спробуйте, по можливості, розділити їх з іншими та прожити.

⚠️Пам'ятай, що наразі твоя головна сила полягає в спокої та рівновазі

Розроблено дитячий інформаційний комікс, як поводитися під час воєнного стану, – збірку інформаційних порад для дітей та їхніх близьких.

Довідковий центр. Різні заняття в режимі реального часу https://www.eduforsafety.com.ua/

Історія, в якій ми сьогодні живеш, ще не закінчена...😔Але так буде не завжди, як би це неможливо було зараз уявити.🙂Так буде не завжди, тому що обов’язково прийде перемога , яка поверне всім нам світло і мирне життя.🫂Повернуться дні, коли ми зможемо знову відчувати себе в безпеці.🧘У нас усе попереду. Головне не втрачати цю віру. Берегти себе і своє здоров'я (психічне та фізичне),щоб мати можливість піклуватися про своїх близьких і рідних людей.👪 #Арт-#терапія – це універсальний провідник між душею і тілом, між серцем і розумом. Зараз,в тих умовах,в яких ми знаходимося- майже всі відчувають втому, апатію, незадоволеність життям і ін... І тому я раджу зупинитися і прислухатися до своєї душі. Умови сучасного життя не дозволяють душі розкритися, тому особливо тепер потрібно взяти тайм-аут. Тимчасова пауза – це не розкіш, це необхідна умова збереження психічного здоров’я. Пропоную дієву вправу «ПРИТЧА»❗ #Мета цієї вправи – мотивація до діяльності, стимулювання активності, самопрограмування на успіх. Цю вправу можна робити самостійно вдома. Необхідно взяти текст улюбленої притчі або доброї казки. Протягом 3 хвилин потрібно її читати і виписувати в стовпчик ті слова з тексту, які знаходять в душі позитивний емоційний відгук. По закінченню часу, відведеного на роботу з текстом, з отриманого списку потрібно вибрати 5-7 найяскравіших слів і скласти з них фразу, яка стане життєвим девізом на найближчий час.

У цей повний стресу і небезпеки час особливо страждають діти. Їм страшно, незрозуміло, і вони потребують особливої підтримки. Що можуть зробити дорослі, щоб допомогти дитині знизити тривожність у надзвичайній ситуації? Звичайно погратися усією родиною. Якщо це група людей,які знаходяться в підвалі чи бомбосховищі,то можна пограти у цю гру разом.

                     #Гра «На щастя — На жаль». 

Ця класна вправа дає уявлення про те, що вихід зі складної ситуації завжди є. Грають по черзі. Перед підлітком і його друзями ( групою людей)озвучується складна ситуація. Наприклад: «В Україні почалася війна». Хтось інший продовжує: «Але, на щастя, вся моя родина ціла». Черга переходить до іншого: «Але, на жаль, мої друзі в іншому місті вимушені три доби поспіль ночувати в бомбосховищі». І далі по колу: «Але, на щастя, українці об’єдналися, як ніколи за часів незалежності». Тобто всі учасники продовжать і закінчать цю ситуацію. Важливо, щоб діти і всі учасники гри зрозуміли: будь-яка ситуація надзвичайно багатогранна і вона обов'язково має якесь рішення.

#дитяча_порадня Тиждень емоцій

Щодня ми переживаємо різні позитивні та негативні емоції. Це нормально мати всі ці почуття, але ми також повинні знати способи, як дати раду їм.

Наші емоції можна розділити на чотири зони: синю, зелену, жовту та червону. Ми завжди намагаємося залишитися або повернутися в зелену зону та уникнути червону зону.

Заповніть календар нижче, щоб бачити зони, в яких ви перебували на цьому тижні та подумайте про те, що ви можете зробити для себе, щоб перебувати у зеленій зоні?

#К_І_Я

#дитячий_психолог автор Ірина Королець

Як підвищити самооцінку дитини. Вправа “Сонечко” https://moieptashenia.com/885/

 

Це неможливо усвідомити, неможливо прийняти і пробачити. Але нам важливо бути сильними і проявляти стійкість, щоб перемогти ✊🏻

Зона стійкості— це стан, коли ми здатні давати раду з труднощами й обставинами в нашому житті, можемо приймати правильні для себе рішення і відчуваємо контроль над ситуацією.

Різні фактори можуть виштовхнути нас у зону збудженості або зону пригніченості. У цих станах ми почуваємося некомфортно, ми не контролюємо ситуацію. Перший крок, щоб повернутися назад в ок-зону, це визнати, що ми з неї вилетіли. Після визнання цього факту ми можемо обрати стратегію повернення.В реальності ми ще не знаємо, які виклики будуть сьогодні. Тому наші сили дуже важливі 💙💛

Ступор зараз — закономірний. Біль- це зрозуміло,було б дивно, якби його не було. Лють навіть життєво важлива. Наші сили — наша дієвість — наш контакт один з одним — те, про що важливо зараз дбати особливо. Безсилля — паралізує. Зробіть, будь ласка, саме зараз те, що ви можете проконтролювати. Щось маленьке. Будь ласка, саме зараз попіклуйтеся про себе — зробіть паузу в сприйнятті інформації». Складіть свій план стійкості і звертайтесь до свого плану, коли з'явиться в цьому потреба. 

#Стійкість – це наша зона комфорту. Важливо вміти балансувати в цій зоні та в разі негараздів швидко до неї повертатися.

    Команда #stop_sexтинг зібрала поради від ВзаємоДії, МОН, UNICEF Ukraine, додала методики із власного досвіду роботи у сфері безпеки дітей і розробила рекомендації для батьків, опікунів, педагогів і дорослих, поруч з якими є діти.
Тема війни не має бути табуйованою. Ми перебуваємо в єдиній реальності, де домінує страх, смерть, відчай і тривога. Діти повинні розуміти – люди навколо теж відчувають тривожність.
Як дорослим говорити з дітьми про офлайн-поведінку під час війни ❓
☑ Запитайте, що діти знають про ситуацію в країні та як вони почуваються зараз.
Коли говорите про війну та вживаєте слова «поганий» або «добрий», обов’язково пояснюйте дитині, чому поганий, а чому добрий.
☑ Спонукайте дитину фантазувати про події в країні через мультфільми та відео, які вона дивиться. 
☑ Говоріть із дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, що багато людей в Україні та світі підтримують нашу державу та щодня об'єднують зусилля, аби якнайшвидше завершити війну.
Нагадайте дітям, що коли їм страшно чи тривожно, вони завжди можуть звернутися по допомогу до дорослих (батьків, учителів). 
Зауважте, що важливо дослухатися до порад дорослих щодо поведінки офлайн, адже навколо криється багато небезпек, які можуть загрожувати життю та здоров‘ю.
Запитайте дітей, чи мають вони план дій на випадок повітряної тривоги та чи є в них та чи підготували вони тривожний рюкзак або теплий одяг (тривожний рюкзак, теплий одяг тощо). 

👨‍👩‍👦 Емоційне вигорання в батьків 
Емоційне вигорання — це синдром емоційного виснаження та постійної втоми, яка у свою чергу може змінюватися на розчарування та зниження інтересу до певної діяльності. 
Він може розвиватися через те, що ми перебуваємо під впливом довгострокового стресу. 
Що може свідчити про те, що вас «наздоганяє» емоційне вигорання:
• підвищена втомлюваність;
• зниження активності;
• емоційні реакції;
• пошук винних;
• підвищена агресивність;
• відчай. 
Про цей синдром частіше говорять як про професійний і все менше — про вигорання батьків. Зараз у період війни майже всі переживають стресовий стан. Проте батькам ще складніше, оскільки вони повинні не тільки про себе турбуватись, а й про дитину. 
Це постійні хвилювання, а якщо сім’я була вимушена покинути своє рідне місто, то до цього ще додається пристосування до нових умов та адаптація (а це ще додатковий стрес для організму). 
Тому часто зараз більшість батьків відчувають роздратованість на своє чадо, вони починають зриватись і кричати (хоч і усвідомлюють, що їхні дії помилкові).
Що ж робити, якщо ви емоційно вигоріли?
🔸По-перше, визнайте проблему. Пам’ятайте, що в умовах постійного стресу це нормальна реакція організму на ненормальні події. 
🔸Перестаньте звинувачувати себе. Ідеальних людей не буває, і кожному потрібен відпочинок.
🔸Не соромтесь просити про допомогу.
🔸Відшукайте свій ресурс. Запитайте в себе «Що мене заряджає та допомагає відновитись?». За можливості виконуйте невеликі фізичні активності, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся творчістю або будь-якими улюбленими справами.
🗣Що робити батькам, які внаслідок емоційного вигорання починають зриватися на своїх дітях?
Агресія — прояв стресу, який накопичився в організмі. Це емоція, яку потрібно проживати та не давати їй взяти контроль над вами. 
З вами все окей, то така реакція вашого організму на стрес.
Дайте собі змогу відпочити, щоб відновити свій ресурс.
Намагайтеся направити свою агресію у фізичну діяльність, творчість, допомогу іншим.
Практикуйте дихальні техніки (вдих коротший за видих).
🙍🏻Якщо відчуваєте, що вас «накриває» і ви зараз не стримаєтесь і почнете кричати на дитину без будь-якої причини, то спробуйте техніку «Акваріум»: 
уявіть, що зараз ваш рот повний води, повільно порахуйте до 10, а потім глибоко видихніть.
❗️Пам’ятайте, діти тонко відчувають емоційний стан батьків, і якщо ви радісні та щасливі, то такий же душевний підйом будуть відчувати й ваші діти. Це як правило надівання кисневої маски в літаку — спочатку ти сам, а потім допоможи дитині. Не забувайте піклуватися про себе та приділяти собі час. 
Якщо ви відчуваєте, що ваш стан є критичним, то краще звернутись до спеціаліста.
#ГалинаВолошина, психологиня.

"Стресостійке дитинознавство". Я зібрала в одному місці те, що може знадобитись дорослим, поруч з якими є діти. Теорія, ігри, практичні знання. Те, що я публікувала, та нове. Мені так хочеться підтримати всіх батьків - вчителів - опікунів. Теми в цій брошюрі: 

Безпека в укритті

Якщо у дитини істерика

Коли наснився кошмар

Шоковий стан дітей та дорослих

Що робити при панічній атаці

Ігри для зняття стресу

Ігри для відреагування агресії

Ігри, коли неможна шуміти

Ігри в укритті та посилання на відео з поробками

Реакції в стресі

У разі скорботи

Що може стабілізувати 

Кроки адаптації до нового місця

Профілактика вигорання дорослих

Завантажити можна тут: 

https://bit.ly/Дитинознавство

Щоб завантажити, треба дивитися через браузер.

     Як допомогти дитині відчути свою силу.  Ми сьогодні із знайомою дівчинкою шукали, що саме зараз може бути її (і не тільки її) особистою допомогою країні, «її зброєю». На що саме вона може впливати. 

"Якщо я щось можу робити «сам», щось можу проконтролювати - це надає сил". 

Що ти можеш зробити:

☀️ Намалювати малюнок в підтримку воїнам

☀️ Зробити листівку для близьких чи друзів (зараз всі потребують уваги та радості)

☀️ Посміхнутися (від наших посмішок знайомим і незнайомим стає веселіше)

☀️ Запитати, чим допомогти (наприклад, допомогти приготувати їжу)

☀️ Розповідати про Україну, співати пісні, і одночасно, вивчати мову, традиції іншої країни та міста

☀️ Пограти з молодшими (молодші діти часто відчувають себе самотніми та розгубленими)

☀️ Вчитися (твої знання дуже важливі для того, щоб відновлювати Україну)

☀️ Говорити українською, намагатися вчити її (ти ж знаєш, що мова – це теж наша зброя)

☀️ Якщо ти в іншій країні, пам'ятай, що представляєш Україну (саме дивлячись на тих, хто зараз за кордоном, у людей буде формуватись образ українця)

☀️ Взяти відповідальність за те, що можеш (свої речі, квітка, домашня тварина, свої іграшки)

☀️ Під час сирени - дбати про те, щоб бути в безпечному місці, можливо, допомогти комусь зберігати спокій

☀️ Писати та спілкуватися з друзями (їм теж важлива підтримка)

☀️ Дотримуватися правил безпеки (наприклад, не приймати дзвінки з чужих телефонів, якщо ти в Україні - побачиш будь які снаряди, міни– не чіпай її, одразу повідомляй дорослим…)

☀️ Можеш дбати про своє здоров'я ( пити воду, робити зарядку, чистити зуби)

☀️ Молитися

Мріяти про те, якою буде Країна

Все це – так важливо. 

Ти дуже багато можеш! ❤️

Підлітки і ризикована поведінка: як батькам розпізнати тривожні дзвіночки https://osvitoria.media/opinions/yak-batkam-rozpiznaty-tryvozhni-dzvinochky/

Знайти спільну мову з підлітками: зрозуміти, прийняти, здивуватися https://osvitoria.media/opinions/znajty-spilnu-movu-z-pidlitkamy-zrozumity-pryjnyaty-zdyvuvatysya/

Про що нам говорить дитяча агресія: алгоритм дій для батьків https://osvitoria.media/opinions/pro-shho-nam-govoryt-dytyacha-agresiya-algorytm-dij-dlya-batkiv/

Підлітковий гнів: як батькам жити поруч та підтримати дитину? https://osvitoria.media/opinions/pidlitkovyj-gniv-yak-batkam-zhyty-poruch-ta-pidtrymaty-dytynu/

Вседозволеність чи контроль: як виховати самостійну дитину? https://osvitoria.media/opinions/vsedozvolenist-chy-kontrol-yak-vyhovaty-samostijnu-dytynu/

Як відновити ментальне здоров’я дитини: 5 обов’язкових кроків для батьків https://osvitoria.media/opinions/yak-vidnovyty-mentalne-zdorov-ya-dytyny-5-obov-yazkovyh-krokiv-dlya-batkiv/

Як дівчинка зі скакалкою: Навчаємо дітей відстоювати власні кордони без агресії https://osvitoria.media/opinions/yak-divchynka-zi-skakalkoyu-navchayemo-ditej-vidstoyuvaty-vlasni-kordony-bez-agresiyi/

.